Da li CD i DVD odumiru baš kao i VHS ?


Nikola

20. Novembar. 2024

Svedoci su da tehnologija napreduje brže nego ikada, često ne primećujemo kako se do juče savremene stvari, koje su činile sastavni deo naše svakodnevnice odavno postale zastarele do te mere da ih nemoguće koristiti.
Diskovi (CD i DVD) su odličan primer. Danas više nije moguće kupiti desktop računar a pogotovo prenosni laptop ili notebook koji u sebi ima čitač diskova.

Ovo praktično znači da ako vam stari računar nije u funkciji Vi više nemate pristup svojim dokumentima sa diskova. Iako vam verovatno većina tih stvari verovatno i ne treba (muzika, filmovi, serije), jer imate na internetu, na diskovima gotovo sigurno imate dragocene stvari. To su prvenstveno video snimci i fotografije. Vaša prošlost. Fotografije i snimci sa putovanja, rođendan, ekskurzije, školske prirodbe, maturske zabave..

Problem nije samo u dostupnosti informacija koliko u tome da vaše uspomene propadaju na diskovima. Iako je do pre par decenija važilo mišljenje su diskovi večni, oni tu nisu. Vremenom propadaju. Brzina propadanja zavisi od toga kako se diskovi čuvaju ali i od toga kakvog su kvaliteta. Nažalost diskovi koji su u našoj zemlji mogli da se kupe krajem 90tih i početkom 2000-tih nisu bili baš najboljeg kvaliteta. Često se radilo o "no-name" diskovima odnosno nepoznatih proizvođača.
U nekim slučajevima kao što su DVD "obično" kopirane na hard disk ili usb neće biti moguće. To je iz razloga što su pre video snimci uglavnom bili u .VOB formatu (Video Object File). To je format datoteke koji se koristio sa skladištenje video, audio zapisa, menija i titlova. Uglavnom je sve to smešteno u folderu VIDEO_TS na DVD.
Da bi ste ovakav DVD kopirali na računar potrebno da ga video obradite u odgovarajućem softveru. Ovaj proces se nazivane transkodiranje i predstavlja konvertovane video sadržaja iz jednog koda ili formatu u drugi. U ovom konkretnom slučaju iz .VOB(MPEG-2) u mp4 (h.264).

Presnimavane sa CD na USB - Novi Sad, Novembar 2024

Vrati se na blog Vrati se na sajt